Budapest, 2024. november 14. – A Nemzeti Ifjúsági Tanács bemutatta két új szakmai kiadványát, amelyek a magyar fiatalok társadalmi szerepvállalását, közéleti aktivitását és az őket érintő kihívásokat vizsgálják. Az eseményen az érdekképviseleti fórumok helyzete és a legfrissebb ifjúságkutatások eredményei is terítékre kerültek.
„A magyar ifjúságkutatás hosszú múltra tekint vissza, de most olyan fókuszt kapott, amely nemzetközi szinten is párbeszédet generálhat. Célunk, hogy a magyar ifjúságkutatások eredményeit nemzetközi szinten is megismertessük a közvéleménnyel.” – emelte ki Kovács Péter, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke megnyitó beszédében. Hozzátette, hogy a NIT az elmúlt három évben szakmai-tudományos műhelyként, a hazai fiatalok helyzetét és érdekeit ismerve indította el könyvsorozatát, amelynek harmadik kiadványa az angol nyelvű Hungarian Youth in the Third Decade – Selection from the 2021-2023 Issues of the Y.Z. Journal of Youth című kötet Pillók Péter, Kolozsvári Krisztina és Gyorgyovich Miklós szerkesztésében. Pillók Péter, az Y.Z. folyóirat tanácsadó testületének elnöke és a kötet egyik szerkesztője elmondta, hogy a publikáció az Y.Z. folyóirat eddig megjelent 11 lapszámának legjobb tanulmányait gyűjti össze, széles spektrumot felölelve, változatos témákban.
A másik bemutatott kiadvány, Csendes? Mozgalmi? Miként jellemezhető a magyar ifjúság? címmel, Szabó Andrea, Oross Dániel és Papházi Viktor szerkesztésében, mérföldkőnek számít. A kötet a fiatalok közéleti és társadalmi szerepvállalását a szerzők szemüvegén át sokféle összefüggésben vizsgálja, érintve a társadalmi aktivitás, az önkifejezés új formái és a mozgalmi tevékenységek alakulásának kérdéseit. „Kételkedni szabad, hiszen az eltérő nézőpontok és módszerek ötvözése vezethet a legértékesebb eredményekhez.” – hangsúlyozta Dr. Bauer Béla, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány vezető kutatója és a kötet egyik szerzője. Kiemelte, hogy a kötet ötvözi a generációk eltérő nézőpontjait és eltérő kutatási módszertani megközelítéseit. Szabó Andrea, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetének intézetigazgatója és a kötet egyik szerkesztője hangsúlyozta: fontos volt, hogy a kiadvány ne csak budapesti középosztálybeliek véleményét, hanem a szélesebb társadalmi rétegek és eltérő generációk nézőpontját is tükrözze. A kötet különösen hangsúlyos része a vidéki fiatalok perspektívájának megjelenítése, amely korábban kevésbé került fókuszba az ifjúságkutatásban.
A rendezvény kerekasztal-beszélgetéséhez beszélgető partnerként Eszterhai Marcell, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke, Kovács Péter, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke, Papházi Viktor, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetének tudományos segédmunkatársa, valamint Sövegjártó Virág, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnökségi tagja, mint moderátor csatlakozott. Kovács Péter hangsúlyozta, hogy a fiatalok társadalmi részvételével nincs alapvető probléma, de annak formái megváltoztak. Míg régen a fiatalok hagyományos szervezetekhez csatlakoztak és hosszú távon köteleződtek el az általuk képviselt témák mellett, ma inkább ügyek mentén vállalnak szerepet a közéletben. A beszélgetés során szó esett a COVID-19 hatásairól is, amelyek a közösségi élményeket és a személyes kapcsolatokat áthelyezték az online térbe, így sok fiatal vált magányossá. A kerekasztal résztvevői egyetértettek abban, hogy az ifjúságkutatások kulcsszerepet játszanak a fiatalok helyzetének jobb megértésében, ugyanakkor számos téma és terület még lefedetlen. A jövőbeli kutatások középpontjában olyan fontos témák állhatnak, mint a közösségek működésében jelentkező problémák és a mentális egészség romlása a COVID-19 következtében, az online terek szerepe, valamint a fiatalok munkavállaláshoz és tanuláshoz kapcsolódó nézőpontjának átalakulása. A beszélgetés résztvevői kiemelték a személyes és kollektív traumák feldolgozásának szükségességét is akár a közoktatás szintjén is.
Sajtókapcsolat:
Incze Johanna
Nemzeti Ifjúsági Tanács
johanna.incze@ifjusagitanacs.hu
+36 30 496-8935
A Nemzeti Ifjúsági Tanácsról:
A Nemzeti Ifjúsági Tanács demokratikus alapokon szerveződő, független, nyitott, európai uniós mintára létrejött ernyőszervezet, melynek feladata a hazai ifjúsági, illetve ifjúsággal foglalkozó civil szervezetek érdekképviselete. Elsődleges célja az ifjúságpolitika formálása és alakítása, a közéletet érintő témák feldolgozása és kommunikálása, a fiatalok mentorálása, a közösségépítés, valamint a mindenkori kormány megszólítása az ifjúság erős és egységes hangjaként.
A NIT európai és világszinten is képviseli a magyar fiatalokat, illetve becsatornázza álláspontjukat a hazai és nemzetközi döntési folyamatokba. A szervezet megalakulása megnyitotta az utat a magyarországi fiatalok nemzetközi képviselete, valamint az Európai Ifjúsági Fórumhoz való csatlakozás előtt egyaránt. A Nemzeti Ifjúsági Tanács 2012-ben jött létre, jelenleg több, mint 100 tagszervezetet számlál.