A Nemzeti Ifjúság Tanács három országban – Magyarország, Szlovákia és Románia – megvalósult „Promoting and Improving Existing Methods of Youth Participation” (PRIME) projektjének zárására került sor Székesfehérváron november 28-án. A program során három célcsoportnak – diákönkormányzatoknak, pedagógusoknak és önkormányzati ifjúsági dolgozóknak – készített akkreditált továbbképzési anyagot a diákérdekképviseletről, illetve átfogó kutatást a Kárpát-medencében a diákönkormányzatok helyzetéről a NIT a projekt partnereivel közösen.

Dr. Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára megnyitó beszédében a közös munka és az összefogás fontosságát emelte ki, valamint a fiatalok jövőjének biztosításához szükséges közösségi szerepvállalás jelentőségét hangsúlyozta.

Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere köszöntőjében kiemelte: „A fiataloké a jövő és a jelen is! A diákönkormányzatokban a fiatalok olyan értékeket sajátíthatnak el, mint a közösségi felelősségvállalás, amit később az élet más területein is alkalmazni tudnak. Mivel a cél közös, elengedhetetlen, hogy az ifjúsággal foglalkozó szervezetek és az önkormányzatok együttműködjenek a siker érdekében.”

Dr. Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy a fiatalok életének ezen szakaszában különösen fontos, hogy részt vehessenek a közösségi döntéshozatalban. A PRIME projekt célja éppen az, hogy segítse a diákokat abban, hogy meghatározó szereplői legyenek a társadalomnak.

A Tempus Közalapítvány főigazgatója, Bodrogi Richárd kiemelte a program határokon átívelő és szektorokon túlnyúló jellegét, amely unikálissá tette a projektet.

A konferencián köszöntőt mondott Kiss Dávid, az Oktatási Hivatal főosztályvezetője is, aki kiemelte, hogy a Hivatal hosszú távon, az oktatási rendszeren keresztül segíti a fiatalokat a közösségi és érdekképviseleti szerepekben való részvételben.

Dr. Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa elmondta: a projektben sikerült összeadni a kapcsolati- és a szellemi tőkéket, és ennek eredményeként kiemelkedő intellektuális eredmények születtek. A diákok az iskolai környezetben élik mindennapjaikat, így elengedhetetlen, hogy a közösségük demokratikusan működjön, ehhez a  jó gyakorlatok összegyűjtése kulcsfontosságú. Már fiatalként is tisztában kell lennünk azzal, kik vagyunk és milyen jogaink vannak, hogy aztán dolgozzunk a szabadságért, az nem jön magától.

Kovács Péter, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke a projekt kezdeteit idézte fel, és arról beszélt, hogy a fiatalok által koordinált program sikeres megvalósítása hatalmas tudást adott a résztvevőknek. Kiemelte, hogy a projekt tapasztalataival folyatják a képzéseket és a diákönkormányzatok fejlesztését 2025-ben is.

A zárókonferencia során oklevelekkel köszönték meg az együttműködő szervezetek munkáját, majd szakmai előadások és kerekasztal-beszélgetések következtek, amelyek a magyar közoktatás jövőjére, a Kárpát-medencei diákképviseletek szerepére és a PRIME Projekt eredményeire fókuszáltak.


Sajtókapcsolat:

Incze Johanna

Nemzeti Ifjúsági Tanács

johanna.incze@ifjusagitanacs.hu 

+36 30 496-8935

A Nemzeti Ifjúsági Tanácsról:

A Nemzeti Ifjúsági Tanács demokratikus alapokon szerveződő, független, nyitott, európai uniós mintára létrejött ernyőszervezet, melynek feladata a hazai ifjúsági, illetve ifjúsággal foglalkozó civil szervezetek érdekképviselete. Elsődleges célja az ifjúságpolitika formálása és alakítása, a közéletet érintő témák feldolgozása és kommunikálása, a fiatalok mentorálása, a közösségépítés, valamint a mindenkori kormány megszólítása az ifjúság erős és egységes hangjaként.

A NIT európai és világszinten is képviseli a magyar fiatalokat, illetve becsatornázza álláspontjukat a hazai és nemzetközi döntési folyamatokba. A szervezet megalakulása megnyitotta az utat a magyarországi fiatalok nemzetközi képviselete, valamint az Európai Ifjúsági Fórumhoz való csatlakozás előtt egyaránt. A Nemzeti Ifjúsági Tanács 2012-ben jött létre, jelenleg több, mint 100 tagszervezetet számlál.

Ez is érdekelhet