Az Egyetemi Önkéntes Pont, azaz a KÖZÖS. a Kulturális és Innovációs Minisztérium Fiatalokért Felelős Helyettes Államtitkárságának kezdeményezése alapján, a Nemzeti Ifjúsági Tanács közreműködésével pilot jelleggel indult el idén magyarországi felsőoktatási intézményekben. A kecskeméti Neumann János Egyetemen után most a veszprémi Pannon Egyetemen került sor a KÖZÖS. iroda ünnepélyes átadójára.

Közösségépítés egy jó ügy mentén

A KÖZÖS projekt a segítségnyújtás mellett a fiatalok elszigetelődésének jelenségére is reagál, amely az elmúlt években, a Covid-19 világjárvány hatására fokozódott. Az önkéntes projektekben segítő fiatalok együttműködve, jó ügyek mentén és közösséghez tartozás élményét megélve valósítják meg saját kezdeményezésű programjaikat, emellett a városi önkéntes lehetőségeket is összefogják négy témakör mentén: esélyegyenlőség, közösségfejlesztés, fenntarthatóság és generációs híd.  A KÖZÖS. irodákban egy vezető és két mentor dolgozik az programok szervezésén, népszerűsítésén és megvalósításán.

Önkéntesség, mint térségfejlesztési eszköz

A projekt keretében a Pannon Egyetem hallgatói az elmúlt hónapokban különböző közösségi akciókhoz csatlakozhattak olyan témákban, mint a mentális egészség, a fenntarthatóság és kommunikáció. A fiatalok segítettek konferenciák lebonyolításában, kvízesteket szerveztek hallgatótársaiknak, valamint a social media tudatos használatáról szóló előadáson vettek részt.

A veszprémi Pannon Egyetemmel együttműködésben, a ForrásTÉR közösségi irodában létrehozott önkéntes iroda nyitóeseményén Kovács Péter, a NIT elnöke kiemelte: „a középiskolában elkezdett önkéntes munkának legtöbbször nincs folytatása, ezt az űrt pótolják az egyetemisták számára létrehozott önkéntes pontok. Az egyetemi valuta, a kredit motiváció lehet számukra, ugyanakkor egyéni fejlődési lehetőségek és kapcsolatépítési potenciál is rejlik a kezdeményezésben.”

„Külön öröm, hogy az egyetemisták számára is elérhetővé váltak az önkéntes lehetőségek, így ők is megtapasztalhatják: amikor adak, valójában ők is kapnak.” – mondta Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára.

Abonyi János, a Pannon Egyetem rektora elmondta, hogy az önkéntes hálózat segíthet, hogy a régió innovációs potenciálja tovább fejlődjön, a térségfejlesztés fontos eszköze lehet.

Ez is érdekelhet