Európában a lakosság közel negyede 15-29 év közötti fiatal, azonban a politikai színtéren elenyésző a 30 év alatti korosztály reprezentációja. A döntéshozatalban ez a generáció nincs aktívan jelen, ezért az, hogy hogyan alakul a jövőjük, általában nem tükrözi az igényeiket és a mindennapi valóságukat. 

Magyarországon a 15-29 évesek jellemzően nem kifejezetten érdeklődnek a politika iránt, azonban a közéleti kérdésekről való kommunikáció erősödött a körükben a koronavírus-járvány óta.

A gyakran a globális mozgalmak és kampányok élvonalában is megtalálható ifjúsági korosztály képviselői szeretnének és alkalmasak is arra, hogy aktív állampolgárok legyenek, valamint saját jogon vegyenek részt a modern demokrácia alakításában.

A Nemzeti Ifjúsági Tanács kiemelt feladatának tekinti, hogy különböző programok által lehetőséget biztosítson a fiatalok számára a döntéshozókkal való közvetlen kommunikációra, valamint arra, hogy hallassák a hangjukat az őket leginkább érintő kérdésekben és szempontjaik bekerüljenek a döntéshozatali folyamatokba.A szervezet több dimenzióban, számos projektben dolgozik a fiatalok véleményének becsatornázásán és ifjúságszakmai, ifjúságpolitikai partnereivel együttműködve próbálnak rámutatni arra, mi foglalkoztatja a fiatalokat, mivel motiválhatók az aktív állampolgárrá válás útján. A fiatalok már a közoktatásban -a diákönkormányzatiság által – megtapasztalhatják és gyakorolhatják a demokratikus részvételt a döntési folyamatokban, valamint az aktív állampolgárrá válást több, hazai- és európai uniós program is támogatja.

Bővebben: https://www.ifjusagiparbeszed.hu/

Projektek

Aktív fiatalok kutatás

Az Aktív Fiatalok Magyarországon Kutatócsoport egy már 2009 óta működő ifjúságkutató munkaközösség felfrissítésével jött létre 2011 tavaszán. Céljuk,…

Parlamenti Ifjúsági Nap

Mindenki számára fontos, hogy a fiatalok megtanuljanak beleszólni a róluk szóló döntésekbe, a jövőben pedig aktívan részt vegyenek…

PRIME

A „Promoting and Improving Existing Methods of Youth Participation” (röviden: PRIME) projekt célkitűzése az iskolai keretek közötti és…

Európai Uniós választások 2024.

A 2024-es Európai Uniós választásokkal kapcsolatban nemzetközi kampány indul a fiatalok aktivizálásának, szavazási hajlandóságának elősegítésére. Stand For More…

DIYO

A „Promoting dialogue between European youth organisations for inclusive democratic participation in Europe” (röviden: DIYO) projekt célkitűzése, hogy…

Ifjúsági Párbeszéd

Az Ifjúsági Párbeszéd, a fiatalok és a döntéshozók között zajló európai szintű párbeszéd, amely az EU ifjúsági stratégiája…

Kapcsolódó tartalmak