Wettstein Annamária Londonban tanul, emellett pedig ENSZ junior ifjúsági küldöttként képviseli a fiatalok érdekeit a nemzetközi fórumokon. Delegáltként kiemelten fontosnak tartja, hogy felhangosítsa a hazai és külhoni fiatalok hangját, megerősítve bennük az érzést: az ő véleményük is számít. Az elmúlt időszakban rendezett jótékonysági gálát Washingtonban és beszélgetést a Brain Barral Budapesten. Ezekről, valamint további projektjeiről és célkitűzéseiről is mesélt nekünk.

Ambiciózus fiatalként minden bizonnyal sok területen szeretnéd kipróbálni magad, ami jól megtervezett időbeosztást igényel. Tudnál mesélni róla, hogy mivel foglalkozol delegáltként és azon túl?

ENSZ ifjúsági küldöttként ebben az évben Brimo Widad munkáját segítem. Az új, felmenő rendszerben most junior delegált vagyok, a következő évben én leszek a senior küldött. Emellett a London School of Economics and Political Science nemzetközi szociálpolitika és politikatudomány szakos hallgatója vagyok. Itt a Stipendium Peregrinum ösztöndíj támogatásával tanulok, amely a tehetséges magyar fiatalokat segíti, hogy külföldön szerezhessenek tudást. A célom, hogy az egyetem végeztével itthon helyezkedjek el és hasznosítsam tapasztalataimat.

Hol találkoztál először a NIT-tel, milyen emlékeid vannak a szervezet programjairól?

Tizenegyedikes gimnazista voltam, amikor megláttam egy Facebook hirdetést a NIT által szervezett vitaversenyről. Előtte nem vettem rész formális vitán, de nagyon érdekelt, csakúgy, mint a közéleti vonatkozású témák. Jelentkeztünk a felhívásra, majd megnyertük a versenyt, ami fantasztikus élmény volt számunkra. Már ekkor megtapasztaltam: a NIT rendkívül hatékony abban, hogy hidat képezzen a fiatalok és a döntéshozók között. Azt gondolom, hogy a NIT által szervezett események jó kiindulópontok, ahol hasonló érdeklődésű emberekkel lehet találkozni, beszélni, ez pedig megváltoztathat életutakat vagy karrier elképzeléseket.

Delegáltként nagy felelősségetek és feladatotok van a hazai fiatalok képviseletét illetően. Ifjúsági küldöttként mik azok az értékek, amiket a nemzetközi fórumokon hangsúlyoztok?

A kultúrák közötti párbeszéd  és a nemek közötti egyenlőség ügye prioritás számunkra, emellett nagyon fontos a hátrányos helyzetű nők képviselete is. Különlegesség  az idei programokban, hogy hangot tudunk adni olyan fiataloknak, akik számára korlátozottan érhetőek el az érdekérvényesítési lehetőségek. 

Az élethelyzetemből fakadóan tapasztalom, hogy sok magyar fiatal költözik külföldre tanulni vagy munkát vállalni, ezért a program kiemelt célkitűzésének tartom azt is, hogy az Egyesült Királyságban vagy más külföldi országban tanuló fiatalok véleményét is be tudjam csatornázni a döntéshozók irányába. Az elmúlt időszakban lehetőségem nyílt a londoni nagykövetséggel is együtt dolgozni, szerveztünk egy rendezvényt, ami egy formális vita volt a magyar fiatalok számára. Ezek az események fontos hidat képeznek, hiszen nagy potenciál van a hazai ifjúságban, amit szeretnénk erősíteni.

Idén számos eseményen megjelentetek már és legalább ennyi érdekességet tartogat az őszi időszak is. Milyen szakmailag fontos programokat emelnél ki az elmúlt időszakból?

Delegáltként egyik első feladatunk egy konzultáció és javaslatcsomag készítése volt az ENSZ nők helyzetével foglalkozó bizottsága számára. Ez a projekt eltért a korábbiaktól, mert általában személyes workshopok keretében kérjük ki a  fiatalok véleményét, ez azonban online valósult meg.  

Áprilisban lehetőségünk nyílt kiutazni az ECOSOC Youth Forum-ra. Itt egy kisérő rendezvényt szerveztünk, témája pedig a “fiatalok és fiatal nők bevonása a béketeremtési folyamatokba” volt. Málta és Dánia képviselőivel egy teltházas eseményt valósítottunk meg az ENSZ székházban, amelyen magas szintű diplomaták is részt vettek. Ez a téma ezt követően igen meghatározóvá vált magasabb szinten is, a Biztonsági Tanácsban is szerveztek a témában nyílt vitát. 

A közelmúltban egy jótékonysági gála szervezésében segítettem Szemerkényi Réka, korábbi amerikai nagykövet munkáját Washingtonban, itt kárpátaljai és ukrajnai gyerekekeknek szerveztünk gyűjtést. 

Meghatározó élményként említhető még az elmúlt időszakból, hogy a Brain Barral közösen lehetőségünk nyílt egy sikeres, sok fiatalt megmozgató beszélgetést megszervezni Kőrösi Csabával, az ENSZ Közgyűlés korábbi elnökével. Őt az egyik legsikeresebb magyar diplomatának tartom, személyesen is felnézek rá. A beszélgetés alatt azt éreztem, megvalósult, ami küldöttként a célunk: az ENSZ-es értékeket eljuttatni a hazai ifjúsághoz és az ENSZ irányába tolmácsolni a magyar fiatalok véleményét.

A közösségi média oldalak kezelése szintén prioritássá vált számunkra, hiszen ezeken a platformokon sok fiatalhoz el tudjuk juttatni a program üzeneteit, valamint sokszor itt kapunk megkereséseket diákszervezetektől, iskoláktól. A tartalmak készítésébe a szakértői csapatunkat is bevontuk, egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk az edukatív tartalmak publikálására.

Említetted a szakértői csapatot. Kik ők, hogy kerültek kiválasztásra?

Az elmúlt időszakban tapasztaltuk, hogy sok projekt van, amit gondolatban már megterveztünk, de nem tudjuk kivitelezni, mert nincs rá kapacitásunk. Munkánk során sok elkötelezett fiatallal találkoztunk és éreztük, olyan kreatív energiákat mozgatnak, ami segítségünkre lehet. A felhívásunkra rengeteg kompetens, tehetséges fiatal jelentkezett, nehéz volt választani. Jelenleg öten dolgoznak velünk, mindenki a saját területén, emellett pedig az országjárásban is csatlakoznak hozzánk. Segítségükkel szeretnénk a kárpátaljai és a határon túli fiatalok témájára nagyobb hangsúlyt fektetni, ehhez kapcsolódóan a következő hónapokban indulnak a projektjeink.

Sokszor találkozunk a sztereotípiával: a magyar fiatalokat általános apátia, kilátástalanság érzés jellemzi. Ti mit tapasztaltatok? Mely témák mozgatják leginkább az ifjúságot napjainkban?

Az a személyes tapasztalatom, hogy általános a tehetetlenség érzés a mai generációknál. Ebből szeretnénk kimozdítani a fiatalokat a személyes találkozások, workshopok során, azt az érzést szeretnénk erősíteni, hogy van ráhatásuk az eseményekre és a jövőjükre. Azt látjuk, hogy amennyiben átélik, az ő véleményük is számít, találkoznak  hozzájuk hasonló, tettrekész  fiatalokkal, ez felszabadíthatja őket arra, hogy aktívabb formálóivá váljanak a közéletnek.

Általánosságban elmondható, hogy a fiatalokat foglalkoztatják a jövővel kapcsolatos bizonytalanságok, mint például a klímaszorongás, az oktatásunk jövője és ezzel kapcsolatban a technológia térnyerése. Olyan témák, amelyek személyes frusztrációt is okoznak és hatással vannak egy másik fontos területre, a mentális egészségre. A mentális betegségek a mi korosztályunk tagjait súlyosan érintik, ugyanakkor növekedett a tudatosság is, jobban tudjuk diagnosztizálni őket, valamint nincs akkora tabusítás sem, mint korábban.

Problémaként említhetőek a közösségi média platformok térnyerésének negatív  következményei és a digitális veszélyek is. Az elmúlt időszakban elkezdtünk a döntéshozókkal is beszélni a kérdéskörről, szeretnénk kialakítani támpontokat a digitális tudatosság előmozdításához kapcsolódóan.

Mit tanácsolsz azoknak a fiataloknak, akik szeretnék kibontakoztatni a bennük rejlő tehetséget? Milyen belföldi és külföldi lehetőségek vannak számukra?

Mindenkinek ajánlom az Erasmus+ program rövid- és hosszútávú projektjeit. Ezek a Forum appon találhatóak meg egy helyre összegyűjtve. Velük egyébként szorosan együtt dolgozunk, hogy több lehetőség jusson el a fiatalokhoz. Sokan nem tudják, de lehetőség van akár egyhetes vagy tíznapos aktivitásokra is jelentkezni. Emellett javaslom az ifjúsági szervezetekhez való csatlakozást is, illetve a vállalkozó szellemű fiataloknak a startup vagy saját alapítvány létrehozását. A világ legjobb egyetemei ingyenes online kurzusokat hirdetnek, ezek közül is érdemes lehet választani, hiszen az önéletrajzban feltüntetve segíthet a nemzetközi karrier alakításában.

Az ENSZ ifjúsági küldött Instagram és Facebook oldalunkon időről időre megosztunk hasonló lehetőségeket, ezért is érdemes követni minket!

Ez is érdekelhet